Remont?! Co na ścianę? Zobacz najpopularniejsze motywy na fototapetach.

Wakacyjny kolaż na fototapecie

Często zadajemy sobie pytanie, co zmienić w wystroju wnętrza? Powraca ono za każdym razem, gdy decydujemy się na remont lub odświeżenie ścian. Niejednokrotnie chcemy, aby rozwiązania dekoracyjne spełniały również funkcje praktyczne – pomogły optycznie powiększyć mieszkanie lub rozjaśnić niezbyt słoneczny pokój. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się fototapeta. Dlaczego?
Przede wszystkim dzisiejsze fototapety odbiegają znacznie od tych, które mogliśmy oglądać w salonach jeszcze kilkanaście lat temu, zarówno pod względem wzorów jak i jakości. Są wykonywane na stosunkowo grubym, mocnym podłożu, także o określonej teksturze. Dzięki temu możemy je kłaść na ścianach, które mają drobne nierówności. Do wykonywania nadruków używane są specjalne farby odporne na ścieranie. Dodatkowo zabezpieczane są poprzez laminowanie, dzięki czemu możemy położyć je nawet w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgoć – kuchni, łazience.

Fototapeta laminowana w łazience

Fototapeta laminowana w łazience

 

Jednakże największym atutem fototapet jest to, że można nadrukować na nich praktycznie dowolny obraz lub wzór, co daje nam nieograniczone możliwości w aranżacji mieszkania. Wybierać możemy wśród gotowych grafik przygotowanych przez producentów, ale także bez problemu zamówimy fototapetę ze zdjęciem znalezionym na przykład w banku zdjęć lub przygotowanym przez nas samych kolażem zdjęć z wakacji. Jednak w tym przypadku musimy pamiętać, żeby zdjęcia były w jak największej rozdzielczości, tak aby w powiększeniu zachowały płynność linii.

Wakacyjny kolaż na fototapecie

Wakacyjny kolaż na fototapecie

 

Warto wspomnieć też, że fototapeta nie musi zajmować całej ściany. Równie dobrze sprawdzi się pas fototapety z wybranym deseniem – na przykład w kuchni pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami lub przy stole w jadalni. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest wkomponowanie fototapety we wnęce lub obramowanie jej listwami tworząc swojego rodzaju obraz.

Fototapeta Wenecja

Fototapeta Wenecja w sypialni

 

Jakie więc fototapety są najchętniej wybierane? Do jakich wnętrz najlepiej pasują?

Motywy roślinne

Najchętniej sięgamy po delikatne kwiaty takie jak orchidee, tulipany i lilie. Z reguły umieszczone są one na białym tle, ale modnym motywem są też łąki. Taki wzór idealnie sprawdzi się zarówno w małym jak i dużym pomieszczeniu. Takie fototapety rozjaśniają pomieszczenie, nadają mu harmonii i sprawiają, że jest ono bardziej przyjazne, a zarazem wygląda świeżo. O ile motywy kwiatowe doskonale sprawdzają się w salonach i pokojach gościnnych, tak fototapety z owocami idealnie wpasowują się do pomieszczeń kuchennych – soczyste i wyraźne kolory sprawiają, że przebywanie w kuchni jest prawdziwą przyjemnością.

Fototapeta z kwiatami

Fototapeta z kwiatami

 

Fototapeta na wysepce w kuchni

Fototapeta na wysepce w kuchni

 

Obiekty architektoniczne

Takie fototapety często wybierane są do sypialni (szczególnie jeśli kojarzą się z romantycznym miejscem) lub salonu. Romantyzm obiektów przedstawionych na fototapetach podkreśla ich monochromatyzm – zdjęcia wykonane są w skali szarości lub sepii. Ewentualnie z jednym elementem w intensywnym kolorze. Doskonałym odzwierciedleniem tego trendu jest chętnie wybierane zdjęcie przedstawiające czerwonego, klasycznego garbusa na tle paryskiej wieży Eiffla.

Wieża Eiffla

Wieża Eiffla

 

Fototapeta w salonie

Fototapeta w salonie

 

Panoramy wielkich miast

Panoramy wielkich i nowoczesnych miast to kolejny motyw nierzadko spotykany w naszych mieszkaniach. Prym wiedzie tutaj panorama Nowego Jorku przedstawiająca to miasto nocą, rozświetlone feerią ulicznych świateł. Pięknie na ścianach prezentują się również romantyczne alejki takich miast jak Paryż, Wenecja czy Florencja. Pamiętać jednak musimy, że aby w pełni móc podziwiać taki widok musi on znaleźć swoje miejsce w dużym pomieszczeniu. Takie fototapety najlepiej pasują do przestronnych salonów i dużych sypialni. Nadają też niepowtarzalnego charakteru lokalom użytkowym i gastronomicznym – restauracjom i barom.

Panorama Nowego Jorku na fototapecie

Panorama Nowego Jorku na fototapecie

 

Mosty i drogi – fototapety przestrzenne

 Fototapety przedstawiające mosty i drogi ginące gdzieś daleko na horyzoncie doskonale pasują do niewielkich pomieszczeń, dzięki nim nawet mały pokój nabiera tajemniczego charakteru oraz wydaje się większy z uwagi na przestrzenność zdjęcia.

Fototapeta most

Fototapeta most

 

Fototapeta przestrzenna "Droga"

Fototapeta przestrzenna „Droga”

 

Grafiki i abstrakcyjne wzory

Takie fototapety doskonale wpasowują się w klimat nowoczesnych wnętrz i mogą być kładzione w małych i dużych pomieszczeniach. Ze względu na ich ekscentryczny i inspirujący charakter nierzadko decydują się na nie osoby lubiące zadziwiać. Często też wybierane są do lokali użytkowych, szczególnie tych  o nowoczesnym wystroju i klimacie.

Fototapeta "Szachownica"

Fototapeta „Szachownica”

 

 Przy wyborze fototapety idealnej do naszego pomieszczenia najważniejszą jednak rzeczą jest, aby kierować się nie modą, a indywidualnymi upodobaniami oraz specyfiką wnętrza, w którym będzie położona fototapeta. Wtedy na pewno będziemy zadowoleni z otrzymanego efektu. Wszystko w rękach Waszej kreatywności. Możliwości są naprawdę nieograniczone. Zapraszamy więc do eksperymentowania.

Polecamy usługi remontowe Gdańsk – mikka.com.pl