Close
BlueBlog
toksyczni ludzie

Spędzaj czas z ludźmi, którzy wydobywają z ciebie to, co najlepsze, nie stresują Cię ani nie zasmucają. Toksyczni ludzie nie są Ci do niczego potrzebni. Wysysają twoją energię i sprawiają, że Twoje życie jest nieszczęśliwe. W gruncie rzeczy to ich własna niepewność i niezdolność do wzięcia odpowiedzialności sprawia, że utknęli w swoich negatywnych wzorcach.

Świat ma wystarczająco dużo problemów i nie chcesz ich wszystkich w swoim życiu. Jesteś osobą obdarzoną dużą dozą empatii? Starasz się każdego wysłuchać, pomóc rozwiązać jego problem? Przejmujesz się za bardzo? Jak dużo Twego życia pochłaniają nieszczęścia innych osób? Nie czujesz, że one Cię powoli spalają? W imię Twojego dobrego samopoczucia, chciałabym namówić Cię do zdrowego egoizmu. Naucz się dbać o własne potrzeby i nie czuć się przez to winnym. Buduj zdrowe, partnerskie relacje. Nie daj się wykorzystywać ani manipulować.  Niektórzy ludzie nie są gotowi na Twoją pomoc i bez względu na to, co zrobisz, będą się dalej pławić w swoim nieszczęściu, wzbudzając w Tobie niepokój i poczucie winy. Trzymaj za nich kciuki, aby w swoim czasie, mieli na tyle siły, aby pozwolić sobie na bycie szczęśliwym. Często tylko profesjonalna psychoterapia może im pomóc odnaleźć swoje szczęście. Psychoterapeuta lub psycholog powinien wiedzieć, jak nie dać wciągnąć się w świat nieszczęścia czy manipulacji drugiej osoby. Ale Ty uwolnij się od ciężaru jej toksycznego zachowania i żyj swoim życiem, pozwól sobie się nim cieszyć.

Oto sześć typów toksycznych ludzi, od których powinieneś trzymać się z daleka.

1. Ludzie, którzy uciekają od odpowiedzialności

Jest wielu ludzi, którzy chcą zmienić swoją sytuację, ale czekają na cud. W rezultacie rozwijają nawyk narzekania. Obwiniają innych za własne niedociągnięcia i utrzymują negatywne nastawienie do życia.

Im więcej czasu spędzamy z takimi ludźmi, tym bardziej mamy do czynienia z ich pasywną, narzekającą i nieodpowiedzialną naturą. I zanim się zorientujesz, ta negatywność stworzy zaporę na drodze twojego sukcesu.

2. Beznadziejna autodestrukcja

Ludzie autodestrukcyjni mają negatywne wzorce myślenia i zachowania. Są to alkoholicy, narkomani, samookaleczający się itp. Nie tylko ich działania, ale także ich myśli są autodestruktywne. Często mówią same straszne rzeczy, takie jak: „Jestem taką porażką”, „Bez względu na to, co robię, zawsze będę rozczarowaniem dla mojej rodziny i przyjaciół”, „Wiem, że znowu wszystko spieprzę”.

Ludzie autodestrukcyjni potrzebują profesjonalnej pomocy, aby wydostać się z ich negatywnych spiral, a im bardziej przywiążesz się do nich, tym bardziej będziesz okazywać litość i sympatyzować z nimi. Istotne jest, że jeśli chcesz kogoś wspierać, poszukaj w tej osobie jej silnych punktów, przekonaj do poszukania profesjonalnej pomocy i wyjścia poza swoją strefę komfortu. Wieczne okazywanie litości, pozwalanie na użalanie się nad sobą, tylko im zaszkodzi oraz niewątpliwie wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie psychiczne.

3. Emocjonalne wampiry

Wampiry emocjonalne często mają różne sposoby, by wyssać z ciebie życie. Niektórzy lubią znajdować w Tobie wady i sprawiać, że czujesz się mały, ponieważ w ten sposób buduje się ich poczucie własnej wartości. Inni oczekują od ciebie współczucia, ponieważ są najbardziej nieszczęśliwą osobą na planecie Ziemia i wszyscy inni mają szczęście, że mają tak wspaniałe życie. Niektórzy są po prostu negatywnie nastawieni do wszystkiego, a inni lubią kontrolować twoje działania i sprawiają, że czujesz się, jakbyś był za nie przed nimi odpowiedzialny.

Skąd wiesz, że osoba jest emocjonalnym wampirem? Po spotkaniu z nią spotkaniu czujesz się wyczerpany. To tak, jakby ssali twoją energię emocjonalną i sprawiają, że zastanawiasz się, co jest z tobą nie tak.

4. Plotkarze

Ludzie, którzy plotkują, obgadują innych za ich plecami. Opowiedzą godzinną historię o tym, jak ich kolega w pracy jest denerwujący i nie zasługuje na pieniądze, które mu wypłacono.

Chodzi o to, że plotkarze umieszczają swój umysł na śmietniku, a jeśli spędzasz z nimi czas, poczujesz się zgrymaśony, a twoja energia zostanie wyczerpana. Plotki chcą znać najnowsze wiadomości o wszystkich innych z powodu własnego, nijakiego życia, które odmawiają pracy nad ulepszeniem.

5. Zazdrośnicy

Jeśli spotykasz się z ludźmi, którzy są zazdrośni o Twoje osiągnięcia i szczęście, Twoja dobra energia łatwo się ulotni. Dobrzy przyjaciele sprawiają, że czujesz się dobrze, gdy wygrywasz, zamiast pokazywać, że nie zasługujesz na to, co zasłużyłeś.

6. Zapatrzeni w siebie

Osoby skupione wyłącznie na sobie nigdy nie są zainteresowane tym, co masz do powiedzenia. Zawsze o nich, ich marzeniach, ich życiu, ich życzeniach. W rezultacie czujesz się samotny, gdy jesteś z nimi. Nigdy nie są blisko z innymi, a Ty stajesz się po prostu narzędziem, które zwiększa ich poczucie własnej wartości i mówi o ich wspaniałych wizjach życia.

 

„Każda pomoc ma prowadzić do samopomocy.

Kto nie jest gotowy, aby pomóc sobie samemu, nie może oczekiwać twojej pomocy”

J. Kirschner, Biblia egoistów…

Zostaw komentarz

Your name
Your email address
Website URL
Comment