Close
BlueBlog
Mała kuchnia

Jeśli mieszkasz w bloku z pewnością doskonale wiesz, jak wygląda przygotowywanie posiłków w małej kuchni. Niestety zwykle takie pomieszczenia charakteryzują się ciasnotą i nieustawnością. Dzisiejsza sztuka aranżacji wnętrz przekonuje do tego, by nasze mieszkania były głównie funkcjonalne, ale miały przy tym swój styl. Czy to w ogóle możliwe w przypadku małej kuchni? Tak! Warto wykorzystać pewne triki, dzięki którym nasza kuchnia będzie miejscem, gdzie chętnie będziemy spędzać czas nie tylko gotując.

Faktycznie kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu, gdy budowano bloki nie mogliśmy być zadowoleni z metrażu mieszkań. Co prawda dziś nadal powstają lokale o małych powierzchniach, ale obecnie mamy do czynienia z kuchnią otwartą na salon. Ten trik sprawia, że optycznie pomieszczenia te wydają nam się większe. Mimo to nadal pozostaje problem, jak urządzić małą kuchnię.

Z jakimi problemami borykają się osoby posiadające małe kuchnie? To przede wszystkim niewielka ilość miejsca na przechowywanie. Gdy poustawiamy już niezbędne sprzęty, takie jak: lodówka, zlew, kuchenka czy zmywarka widzimy, jak niewiele miejsca pozostaje nam na szafki. Rozwiązaniem mogą być górne szafki. Ale to z kolei powoduje, że optycznie zmniejszamy przestrzeń kuchenną. W praktyce zauważymy, jak niewiele mamy do dyspozycji blatów roboczych. Pojawiają się problemy nie tylko z przyrządzeniem posiłków, ale również z ich spożywaniem. Dylematów podczas urządzania kuchni będziemy mieli mnóstwo.

Mała stylowa kuchnia

Czy możemy sprawić, by była ona funkcjonalna, a przy tym pięknie wyglądała? Jest to możliwe, ale należy wykorzystać praktyczne triki, dzięki którym osiągniemy wymarzone efekt. Oto one!

  • Jasne kolory to podstawa!
   To zasada, której należy się trzymać sztywno. Niestety w małej kuchni nie będziemy mogli sobie poszaleć wybierając z palety barw wszystkie możliwe kolory. Cały czas pracujemy nad tym, by powiększyć optycznie to pomieszczenie. Tu nadają się tylko i wyłącznie jasne kolory. Dzięki temu kuchnia jest bardziej „lekka”. Jednocześnie mówiąc o jasnych kolorach mamy na myśli nie tylko kolor biały. Do niego możemy dobierać odcienie niebieskiego, szarości czy beżu. Co więcej, to tyczy się nie tylko koloru ścian, ale również mebli i wszystkich dodatków. Jednocześnie jak ognia unikajmy kontrastowych zestawień i ciemnych kolorów.

Mała jasna kuchnia

  • Górne szafki i półki
   Górne półki w małej kuchni nie są mile widziane, ale… Ale tak naprawdę nie mamy innego wyjścia, by zyskać dodatkowe miejsce na przechowywanie podstawowych rzeczy. Wybór samych szafek nie jest prosty, gdyż łatwo uzyskać niechciany efekt – kuchnia może stać się bardziej ciasna. Zacznijmy od tego, by zupełnie zrezygnować z wysokiej zabudowy. Choć chcemy mieć więcej miejsca do przechowywania to nie wybierajmy szafek po sam sufit. Szafki do kuchni powinny być w tym przypadku niskie i najlepiej gdyby były przeszklone. Nie zapominajmy, że możemy wybrać jeszcze otwarte półki, które obecnie są niezwykle modne. Być może nie jest to praktyczne rozwiązanie, ale dwie takie półki z pewnością nadadzą lekkości naszej kuchni. Nie powinniśmy ich zaśmiecać – bałagan w małej kuchni nie jest mile widziany.

półki w kuchni

   • Ściany – wybawienie dla małych kuchni
    Mała kuchnia to automatycznie niewielka powierzchnia ścian, które możemy zagospodarować. Warto je maksymalnie wykorzystać. Nad blatem kuchennym możemy powiesić relingi na kuchenne przyrządy. Chcąc poczuć się jak w profesjonalnej kuchni możemy zdecydować się na taśmy czy listwy magnetyczne. Na nich możemy trzymać chociażby noże kuchenne. To pozwoli nam zaoszczędzić nieco miejsca na blatach czy półkach.listwa magnetyczna
  • A co z miejscem na spożywanie posiłków?
   Posiadając małą kuchnię zazwyczaj zupełnie rezygnujemy z zakupu stołu. Nie jest to konieczne. Poza tym pamiętajmy, że wspólne celebrowanie posiłków jest bardzo ważne. Dlatego też szukajmy alternatywy. Może nią być składany blat, który normalnie nie jest widoczny i nie zajmuje miejsca. Po dokupieniu stołków barowych mamy idealne miejsce do spożywania posiłków. Innym rozwiązaniem może być stolik na kółkach czy przedłużony blat roboczy. Rozwiązaniem może też być większy, rozkładany stół w salonie, gdzie możemy swobodnie wspólnie spożywać posiłki.

mały stół w kuchni

 • Wszystko na swoim miejscu
  Wystarczy niewielkie zamieszanie, by w małej kuchni uzyskać efekt totalnego bałaganu. Powinniśmy cały czas się trzymać tego, by odkładać wszystko na swoje miejsce. Pomóc nam w tym mogą różnego rodzaju organizery czy pojemniki. Są takie produkty, które w swoich oryginalnych opakowaniach zajmują dużo miejsca. Wtedy lepiej przesypać je do pojemniczków, które mogą nam posłużyć wiele lat.

Podsumowując, urządzanie małej kuchni to dość spore przedsięwzięcie. Wymaga od nas wielu ciekawych i innowacyjnych rozwiązań. We własnym zakresie możemy urządzić to pomieszczenie, by było funkcjonalne. Do tego warto stosować powyższe triki, dzięki którym na niewielkiej powierzchni zmieścimy wszystko co potrzebne podczas gotowania.

Zostaw komentarz

Your name
Your email address
Website URL
Comment