Close
BlueBlog

Rzadko kojarzymy to, jak wygląda przestrzeń wokół nas z tym, co dzieje się w naszym życiu prywatnym czy zawodowym. Tymczasem ma to ze sobą bardzo wiele wspólnego. Wiele filozofii z różnych stron świata mówi o tym, że stan naszego domu odzwierciedla stan naszego umysłu. Jeśli więc panuje w nim chaos, to będzie on obecny także w naszych głowach, a co za tym idzie we wszystkich dziedzinach naszego życia.
Wszechświat kocha gesty symboliczne, dlatego oczyszczając fizyczną przestrzeń wokół siebie, również w umyśle stwarzamy miejsce dla nowych pomysłów, idei i przekonań. Dlatego zdecydowanie warto nauczyć się efektywnego sprzątania swojego domu i porządkowania myśli. Sprawdź, jakie metody oczyszczania przestrzeni stosują Japończycy oraz jak przełamać wewnętrzny opór i zabrać się za porządki w swoim życiu.

Dlaczego tak trudno zlikwidować bałagan?

Chaos uzależnia – choć często zdajemy sobie sprawę z tego, że ma on na nas destrukcyjny wpływ, bardzo ciężko nam się zabrać za jego likwidację. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że mało kto przepada za sprzątaniem ale także z tego powodu, że nasz umysł podświadomy nie lubi zmian i za wszelką cenę stara się nas przed nimi bronić. Z reguły robi to podsuwając liczne wymówki.
Zapracowanie, ciągł e zmęczenie, notoryczny brak czasu – to najpopularniejsze usprawiedliwienia, jakie znajdujemy dla naszej niechęci do podjęcia niezbędnych działań naprawczych w naszym domu i w naszym umyśle.
Niestety, im większy bałagan w naszym mieszkaniu czy domu, tym bardziej będziemy zmęczeni i zdenerwowani. Tak powstaje błędne koło chaosu, które napędza fakt, że nieporządek panujący w domu uniemożliwia prawidłowe krążenie życiodajnej energii chi w przestrzeni. To z kolei hamuje swobodny przepływ energii w ciele i prowadzi nie tylko do przemęczenia i frustracji, ale również do wielu chorób ciała i umysłu. Takiego zdania są Japończycy, którzy od wieków łączą skuteczne sprzątanie z oczyszczaniem swojego umysłu metodą medytacji uważności, która towarzyszy każdej wykonywanej przez nich czynności.
Nawet zwykłe sprzątanie jest dla ludzi z dalekiego wschodu czynnością niemal mistyczną, która nie powoduje zmęczenia, ale daje satysfakcję i głębokie poczucie harmonii.
To, że w naszym mieszkaniu czy biurze panuje nieład to kwestia nawyku naszego umysłu, a każdy nawyk można zmienić, wymaga to jedynie systematycznego działania. Krok po kroku każdego dnia przełamując negatywny schemat, tworzymy w umyśle nowy służący nam nawyk, dzięki któremu możemy naprawdę wiele zyskać.
Medytacja uważności polega na maksymalnym skupieniu swojego umysłu na tu i teraz. Całą uwagę w danej chwili poświęcamy czynności, którą aktualnie wykonujemy i robimy to najbardziej starannie i pieczołowicie, jak tylko potrafimy. Dzięki temu niejako „wyłącza się” myślenie. Co to oznacza? W praktyce nasz umysł przechodzi w stan szczególnego skupienia, w którym zaczynają w nim dominować fale mózgowe typu alfa dające spokój, ukojenie i odprężenie. Wyciszona zostaje natarczywa gonitwa myśli, na czas wykonywania danej czynności zapominamy o wszystkich kłopotach i wyzwaniach, jakie stawia przed nami życie.
Taki szczególny stan umysłu zwany medytacją uważności, przekłada się znacząco na sposób naszego codziennego funkcjonowania. Odczuwamy takie benefity jak to, że:

 • stajemy się spokojniejsi,
 • jesteśmy bardziej odporni na stres,
 • rzadziej reagujemy zbyt emocjonalnie na różne życiowe sytuacje,
 • jesteśmy bardziej kreatywni,
 • poprawia się nasza pamięć,
 •  jesteśmy bardziej empatyczni,
 • rzadziej miewamy zły nastrój,
 • dostrzegamy w życiu więcej pozytywów.

Nic więc dziwnego, że wiele osób, nawet nie wiedząc o istnieniu medytacji uważności, odczuwa, iż sprzątanie je uspokaja. Po prostu stosują tę medytację niekiedy nie zdając sobie z tego sprawy.

Jak działają japońskie metody oczyszczania przestrzeni?

Japończycy kierują się w życiu filozofią mówiącą o tym, że aby zapewnić sobie w życiu szczęście, zdrowie i dostatek, należy zadbać o prawidłowy obieg energii chi w przestrzeni nas otaczającej oraz w naszym ciele. Bez wątpienia to właśnie dlatego tak ogromną wagę przykładają do utrzymania porządku w swoich domach. Na co dzień stosują także filozofię i sztukę organizacji przestrzeni, która ma zapewnić optymalne warunki energetyczne. Nazywa się ona feng shui.
Przyjrzyjmy się bliżej trzem najbardziej efektywnym i cenionym metodom oczyszczania przestrzeni stosowanym przez Japończyków:

1. Metoda Hideko Yamashita.

Hideko Yamashita to znana japońska ekspertka od organizacji przestrzeni, oczyszczania domu i umysłu oraz zwolenniczka minimalizmu, prowadzącego do czyszczenia ze zbędnego życiowego balastu, co pozwala osiągnąć stan harmonii i szczęścia.
Sprzątanie ma być formą uwolnienia się od chaosu i stresu, metodą na uzyskanie duchowej wolności, zdrowia i jasności umysłu.
Trzy filary metody Yamashita to:

 • Dan, co oznacza odmowę.
  Dla wielu osób właśnie ten etap jest najtrudniejszy, ponieważ zmusza do powstrzymania się od nadmiernego kupowania i gromadzenia w domu rozmaitych przedmiotów, które bardzo często wcale nie są nam niezbędne do życia, a jedynie stanowią chwilową zachciankę, która później zalega w naszej przestrzeni.
 • Sha, co oznacza wyrzucanie.
  Ten etap również dla wielu osób nie jest łatwy, ponieważ mamy tendencję do gromadzenia różnego rodzaju przedmiotów i przetrzymywania ich latami w swoim domu. Niezależnie od tego, czy ich używamy, czy nie. Zagracamy nimi szafy, schowki, garaże. Niekiedy są nam kompletnie niepotrzebne, a nawet zepsute, a mimo to się ich nie pozbywamy. Chomikowanie to niestety cecha wspólna wielu europejczyków i amerykanów, mieszkańcy Azji ze względów kulturowych raczej nie wykazują takiej tendencji.
  Aby uporządkować przestrzeń życiową i osiągnąć harmonię, niezbędne jest wyrzucenie wszystkich niepotrzebnych przedmiotów. Bez tego nie ruszymy z naszym życiem do przodu.
 • Ri, co oznacza odcięcie się.
  Istotą tego kroku jest rezygnacja z przywiązywania się do rzeczy. Pamiętajmy, że to przedmioty mają służyć nam, a nie my im. Tymczasem bardzo często się od nich uzależniamy i stajemy się ich niewolnikami. Zdarza się, że zamęczamy się ponad siły, pracując całe dnie tylko po to, by dokonać zakupu kolejnych rzeczy materialnych, które są akurat w modzie, ale nie wprowadzają do naszego życia pierwiastka sensu istnienia. Zamiast szukać potwierdzenia swojej wartości w możliwościach zakupowych, powinniśmy raczej zerknąć w głąb siebie i tam poszukać sensu, spokoju i szczęścia.

Przyjmijmy do wiadomości, że to nie posiadane przez nas przedmioty nas definiują i powoli krok po kroku rezygnujmy z przywiązywania się do nich. Początkowo nie będzie to łatwe, ale z czasem uda nam się przełamać schemat, co sprawi, że zyskamy nieznane dotąd poczucie lekkości i wolności.

2. Metoda Fumio Sasaki.

Fumio Ssaki to skrajny minimalista, który źródło spokoju umysłu i pełni szczęścia upatruje w radykalnej redukcji ilości posiadanych przedmiotów. Dzięki temu sprzątanie ogranicza się już tylko do wycierania kurzu i mycia podłogi. Znikają takie problemy jak układanie czegokolwiek, czy aranżacja ustawiania mebli.
Sam Ssaki mieszka w malutkim mieszkanku, gdzie znajdują się jedynie takie przedmioty jak zwijany materac do spania, biurko i małe drewniane pudełko. Również ilość posiadanych przez siebie ubrań ograniczył do niezbędnego minimum. Dzięki temu czuje się wolny, jego umysł jest swobodny i nieobciążony ciągłą troską o rzeczy materialne, dlatego może skupić się na rozwoju intelektualnym i duchowym.
Fumio Ssaki wydał nawet książkę poradnikową, w której przedstawia 55 różnych metod radzenia sobie z nieładem w domu i w życiu. Nosi ona tytuł „Pożegnanie z nadmiarem”, a znajdziemy w niej między innymi takie wskazówki jak:- najważniejsza lekcja to taka, aby zrozumieć, że gromadzenie to nawyk umysłu, z którym można się pożegnać. Aby wyrzucić zbędne rzeczy z naszej przestrzeni, musimy więc najpierw pozbyć się przekonania, że nie jesteśmy w stanie niczego wyrzucić, ponieważ wszystkie posiadane przez nas przedmioty są nam do czegoś potrzebne.

 • bardzo istotne jest również wyrzucenie z domu wszystkich rzeczy, z których nie korzystało się od roku. Tworzą one tylko bałagan, a skoro ich nie używamy oznacza to, że są zbędne. Wyrzućmy je więc lub oddajmy na cele dobroczynne.
 • zanim kupimy coś nowego, zastanówmy się, czy aby na pewno jest to niezbędne. Pomoże nam w tym odpowiedzenie sobie na pytanie  „Czy jeśli stracę tę rzecz, to kupię ją ponownie?” Jeśli odpowiedź brzmi nie oznacza to, że wcale nie powinniśmy danego przedmiotu nabywać.
 • wypożyczajmy zamiast kupować. Wielu przedmiotów używamy bardzo rzadko lub wręcz jednokrotnie, a mimo to je kupujemy. Nie róbmy tego. Jeśli czegoś potrzebujemy, to najpierw sprawdźmy, czy można tę rzecz wypożyczyć. Dzięki temu w naszym domu nie przybędzie dodatkowy gratów, nie zrobimy bałaganu i w dodatku zaoszczędzimy pieniądze.
 • zastępuj, a nie dokładaj. To ważna zasada mówiąca o tym, by kupować coś tylko wtedy, gdy jest to niezbędne i zastępować tym przedmiot, który się zużył. Kupujemy jedną rzecz i wyrzucamy jedną rzecz – dzięki temu nie przybywa nam przedmiotów i nie wprowadzamy nieładu do naszego domu i umysłu.

3. Metoda Marie Kondo, zwana KonMarie.

Marie Kondo jest autorką znanego na całym świecie bestsellera „Magia sprzątania”, w którym opisuje strategie zaprowadzania ładu w naszym otoczeniu i kieruje nasz umysł w stronę motywów, dla których powinniśmy utrzymywać należyty porządek w domu. Hołduje ona zasadom skrupulatności połączonej z wizualizacją swojej idealnej przestrzeni życiowej, odnajdywaniem radości w niweczeniu chaosu i definiowaniem uczuć, jakie budzą w nas poszczególne przedmioty.
Sześć podstawowych zasad efektywnego, czyli uwalniającego przestrzeń i umysł, sprzątania to według Marie Kondo:

 • silne postanowienie. Wszystko, co robimy, zaczyna się w naszej głowie, a następnie materializuje w rzeczywistości. Aby podjąć działanie, musisz więc po prostu postanowić, że posprzątasz.
 • wizualizacja idealnego stylu życia. Stwórz w wyobraźni idealne wnętrza, w których chcesz żyć, zadbaj o najmniejsze detale. Następnie poczuj to, co czułabyś, gdyby Twój dom naprawdę tak wyglądał. Wizualizacja to potężne narzędzie, które może nas popchnąć do wielu istotnych życiowych zmian, również do przywiązywania większej wagi do systematycznego sprzątania w miejscu zamieszkania.
 • wyrzuć to, co zbędne. Aby należycie uporządkować to, co posiadamy, musimy najpierw pozbyć się tego, co zbędne. Wyrzućmy więc lub oddajmy wszystkie niepotrzebne rzeczy, których nie używamy lub są zepsute. Dopiero wtedy, gdy w naszym domu będą wyłącznie rzeczy potrzebne, możemy znaleźć dla nich idealne miejsca w przestrzeni.
 • sortuj przedmioty. Autorka odradza sprzątanie na zasadzie porządkowania po kolei poszczególnych pomieszczeń w domu. Zachęca z kolei do zastosowania metody sortowania przedmiotów. Przykładowo najpierw przeglądamy i sortujemy wszystkie przybory do pisania czy rysowania, które znajdują się w całym domu, a następnie znajdujemy dla nich odpowiednie miejsce.
 • rób porządki według pewnej ustalonej kolejności. Najpierw ubrania, a następnie kolejno: książki; papiery (dokumenty); komodo, czyli rzeczy różne, a na końcu przedmioty o wartości sentymentalnej.
 • kieruj się uczuciem radości, które harmonizuje wszystko w naszym życiu i sprawi, że energia przepływa bez przeszkód. Jeśli dany przedmiot wywołuje w Tobie radość, to go zachowaj, a jeżeli nie, to pozbądź się go.

Zastosowanie tych kilku prostych zasad sprawi, że nie tylko szybko uporządkujesz swój dom, ale też o wiele łatwiej będzie ci wprowadzić ład i porządek do każdej dziedziny swojego życia.
Czystość i porządek mają ogromne znaczenie dla naszego poczucia szczęścia, ponieważ uwalniają nas od ciągłego myślenia o nieporządku. Czysty dom to czysty umysł, czyli bystrość myśli, spokój, kreatywność i wewnętrzna harmonia. Żyjemy w świecie, którym włada „posiadanie”. Lekarstwem na coraz głębsze pogrążanie się w otchłani konsumpcji jest minimalizm i porządek. Te dwa bardzo ważne czynniki pozwolą nam utrzymać nasz dom w idealnym stanie, oczyścić umysł z chaosu i skupić się na wewnętrznym rozwoju. Warto zaprowadzić w naszym życiu porządek, ponieważ jest on niezbędnym fundamentem szczęścia.

Zostaw komentarz

Your name
Your email address
Website URL
Comment