Close
BlueBlog
czerwień w naszych wnętrzach

Kolory i emocje

Od dawna wiadomo, że kolory mają ogromny wpływ na nasze reakcje, samopoczucie i podejmowane decyzje. To, w jakim kolorze są ściany naszych mieszkań, meble, ubrania, pościel, to co jemy i miejsca w których najczęściej przebywamy – wszystko to wywiera na naszą psychikę duży wpływ.

 

czerwone dodatki we wnętrzu

czerwone dodatki we wnętrzu

 

 Czerwień we wnętrzu nie dla każdego

Czerwień ma w sobie dużą siłę i energię. Pobudza aktywność umysłową i emocjonalną, wprowadza w dobry nastrój. Jednak jej nadmiar we wnętrzu może wywoływać agresję lub złość, niepokój, nadpobudliwość, a nawet podnieść ciśnienie krwi.

Czerwony wydaje się być bliżej, niż naprawdę jest, dlatego przyciąga naszą uwagę. Daje poczucie odwagi, siły, ciepła i ekscytacji. Jednocześnie może być postrzegany jako wymagający i agresywny.

Stosowanie czerwieni we wnętrzach zalecane jest w przypadku zniechęcenia i braku energii, w melancholii i stanach depresyjnych. Koloru tego nie powinno się stosować u choleryków i osób skłonnych do histerii. Kolorem, który neutralizuje negatywne skutki czerwonego jest turkusowy.

 

czerwone meble w kuchni

czerwone meble w kuchni

 

Jaskrawy, ostry odcień czerwieni zalecany jest bardziej jako dodatek. Często spotykanym motywem jest czarno-biała fototapeta z czerwonym akcentem. Natomiast na większych powierzchniach we wnętrzu sprawdza się ciemniejsza czerwień, np. burgund.

 

czerwona ściana w salonie

bordowa ściana w salonie

 

A co powiecie na czerwone płytki ceramiczne w łazience? Z pewnością dodadzą nam „powera” podczas porannej toalety, ale czy pozwolą na relaksującą wieczorną kąpiel przy świecach?

 

czerwone plytki w lazience

zdjęcie wykorzystane za zgodą http://www.mikka.com.pl/lazienki/

 

A jak to jest u Was? Czy lubicie ostre, wyraziste kolory w mieszkaniu? Czy panuje u Was czerwień? Jeśli tak, to w jakiej skali?

Zostaw komentarz

Your name
Your email address
Website URL
Comment