Close
BlueBlog

Bez wątpienia depresja jest chorobą śmiertelną – w wyniku samobójstwa każdego roku umierają ludzie w różnym wieku, coraz częściej są to ludzie bardzo młodzi czy nawet dzieci. Zazwyczaj nikt nie wyciągnął do nich pomocnej dłoni, a sami już nie mogli dać sobie rady z bezsensem istnienia. Zanim jeszcze dojdzie do tragedii, warto reagować, a depresję potraktować jak każdą inną chorobę i zgłosić się do specjalisty.

Depresja – do kogo się zgłosić?

Zdecydowanie najprościej jest zacząć od lekarza pierwszego kontaktu. Ma on możliwość rozpoznania jednostki chorobowej, a także po rozmowie z pacjentem, przepisania leków antydepresyjnych wydawanych na receptę. Jeśli zatem mamy głęboką niechęć do udania się do psychiatry lub psychologa, możemy zacząć od lekarza ogólnego.

Jeżeli jednak podejmiemy decyzję, że chcielibyśmy skorzystać z pomocy kogoś, kto się specjalizuje w dziedzinie chorób natury psychicznej, możemy od razu udać się do psychiatry. I uwaga, żeby udać się do lekarza psychiatry nie potrzebujemy skierowania od lekarza pierwszego kontaktu! To nam znacznie ułatwia podjęcie decyzji, możemy się po prostu zapisać na NFZ lub, jeśli mamy taką możliwość, umówić się na wizytę prywatną. Idąc do specjalisty spodziewamy się większej wiedzy z zakresu choroby, którą u siebie podejrzewamy, a więc prawidłowej diagnozy i trafionego leczenia. Niestety każdy człowiek inaczej reaguje na leki antydepresyjne i często dopiero doświadczony psychiatra będzie w stanie dobrać odpowiednie medykamenty.

W przypadku słabszej depresji lub epizodów depresyjnych możemy zacząć od wizyty u psychoterapeuty. Po kilku rozmowach i postawieniu problemu do rozwiązania podejmujemy decyzję o psychoterapii, farmakoterapii lub połączeniu obydwu metod, co zazwyczaj generuje najlepsze efekty.
Należy przy tej okazji wspomnieć, że do dyspozycji mamy kilka nurtów w psychoterapii. Jak do tej pory terapię poznawczo-behawioralną uważa się za najbardziej skuteczną w leczeniu depresji. Niemniej jednak każda metoda jest godna uwagi i należy wybrać taką, która będzie danej osobie najbardziej odpowiadała. Psychoterapeutę można, a nawet należy zmienić, jeśli nie widzimy żadnych efektów lub nie możemy znaleźć z nim drogi porozumienia.

 

leczenie depresji

 

Czy leki psychotropowe zmieniają osobowość?

Pytanie o działanie i skuteczność leków od psychiatry jest najczęściej kwestionowana spośród wszystkich innych leków. Głównie dlatego, że wiele osób nie rozumie zasad ich działania, a w społeczeństwie krąży wiele mitów na temat leków psychotropowych. Co trzeba wiedzieć:

  • leki psychotropowe nie uzależniają (z wyjątkiem benzodiazepin, czyli klasycznych leków przeciwlękowych i to nieprawidłowo stosowanych), jednak pod żadnym pozorem nie można ich odstawić z dnia na dzień, ponieważ nasz organizm może na to źle zareagować. Powinno się schodzić ze stosowania leku stopniowo, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
  • leki psychotropowe nie „piorą” mózgu ani nie niszczą psychiki, czasami mają wręcz działanie ochronne na neurony mózgu.
  • prawidłowo dobrany lek przeciwdepresyjny nie „otumania”.
  • w przypadku leków nowej generacji większość objawów niepożądanych pojawia się tylko w trakcie włączania leku i ustępuje bezpowrotnie lub ulega znaczącej redukcji po kilku – kilkunastu dniach
  • leki przeciwdepresyjne łagodzą stany stresowe, zwalczają zaburzenia snu, a ponadto poprawiają ogólne samopoczucie chorego. W żaden sposób natomiast nie wpływają na naszą osobowość, jedynie może wyciszają negatywne emocje, pozwalając spojrzeć na życie obiektywnie, bez czarnych okularów.
  • niektóre zaburzenia da się leczyć bez leków z zastosowaniem psychoterapii, a ich skuteczność bywa porównywalna (nie dotyczy to jednak poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak na przykład schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, głęboka depresja, ciężkie zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne i inne)

Wszystkie leki stosuje się dość długo, początkową różnicę obserwuje się często dopiero po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia kuracji, a minimalny okres stosowania leku po ustaleniu dawki, to zazwyczaj pół roku lub dłużej.

Leki antydepresyjne najczęściej są oparte na takich substancjach jak wenlafaksyna, która wspomaga odbudowę połączeń nerwowych, których brakuje w mózgu osoby chorej na depresję. Jest to bardzo skuteczna metoda jednak, jak większość leków, stosowanie jej ma skutki uboczne. Z kolei niski poziom serotoniny ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, a przede wszystkim samopoczucie. Może doprowadzić do spadku energii, problemów ze snem, ataków paniki, depresji. Tu z pomocą przychodzi substancja czynna zwana fluoksetyną. Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. To dlatego w początkowej fazie konieczne jest kilka wizyt w celu sprawdzenia, czy dany lek w ogóle działa, jaka dawka będzie odpowiednia, etc. każdy pacjent jest inny.

Pytanie o skutki uboczne takich leków jest zasadne, bo lista jest bardzo długa, a objawy niepożądane są diametralnie różne u różnych osób: bezsenność lub ospałość, brak apetytu lub wzmożone łaknienie, nadmiar snów, poty nocne – to trafia się najczęściej. Są też poważniejsze skutki uboczne, szczególnie jeśli zażywamy jakikolwiek inny lek lub jesteśmy na coś chorzy. To dlatego niezwykle ważne jest poinformowanie lekarza o każdym przyjmowanym leku, a w trakcie kuracji lekami antydepresyjnymi należy uważać ze stosowaniem nawet środków przeciwbólowych opartych na paracetamolu czy ibuprofenie. Jednak, tak jak w przypadku każdego innego leku, skutki uboczne mogą wystąpić, ale to nie znaczy, że na pewno wystąpią. Odpowiednio dobrana dawka przynosi zdecydowanie więcej korzyści, niż jakichkolwiek działań niepożądanych. W przypadku każdego pacjenta na wystąpienie skutków ubocznych może mieć wpływ uosobienie i chęć do podjęcia leczenia.

Życie z depresją jest trudne, ale odpowiednie leczenie może zdecydowanie poprawić jakość życia. Nie obawiaj się ani nie wstydź zgłosić się do specjalisty po pomoc.

 

Zostaw komentarz

Your name
Your email address
Website URL
Comment