Close
BlueBlog
kwiatostany lipy

LIPA – CO WARTO WIEDZIEĆ

 • Lipa ( ac. Tilia) to liściaste długowieczne drzewo należące do rodziny ślazowatych.
 • Może dożyć nawet kilkuset lat i osiągnąć naprawdę spore rozmiary, bo dorasta do 40 metrów wysokości i około 20 metrów rozpiętości.
 • Wyróżniamy około 30 gatunków tego drzewa. Tylko 2 gatunki naturalnie występujące możemy spotkać w Polsce, jest to lipa drobnolistna i szerokolistna.
 • Okres jej kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec.
 • Dawniej Słowianie uważali lipę za święte drzewo. Miała ich chronić przed złymi mocami i uderzeniami piorunów. Później wierzenia odnośnie lipy przejęli chrześcijanie, którzy budowali kapliczki na tym gatunku drzewa. Do dziś dnia uważa się, że lipa posiada pozytywną energię, która ma dobry wpływ na człowieka.
 • Drewno lipowe jest bardzo miękkie, dlatego znalazło swoje zastosowanie w rzeźbiarstwie. Z niego wykonany jest m. in. Ołtarz Wita Stwosza.
 • Jest to drzewo miododajne, w okresie kwitnienia bardzo obficie oblegane przez pszczoły. Miód lipowy jest jednym z bardziej cenionych zarówno przez pszczelarzy jak i konsumentów. Natomiast lipową herbatkę pił na pewno każdy z nas.

KWIATOSTAN LIPY

To właśnie kwiatostan lipy posiada silne właściwości lecznicze. Należy go zrywać zanim jeszcze w pełni się rozkwitnie. Zrywa się go wraz z szypułką i przykwiatem w suche i ciepłe dni. Pamiętajmy, żeby pozyskiwać go z drzew, które rosną z daleka od ulic i miejsc opryskiwanych, gdyż nie będzie on wtedy zanieczyszczony. Po zerwaniu należy go wysuszyć w miejscu, gdzie jest dobry przepływ powietrza lub w specjalnych suszarkach spożywczych.

DLACZEGO KWIAT LIPY JEST TAK CENNY?

W kwiatostanie lipy znajdują się m. in. takie związki jak:

 • sole mineralne,
 • kwasy organiczne,
 • olejki eteryczne,
 • flawonoidy,
 • terpeny,
 • fitosterole,
 • pektyny,
 • witaminy C i PP.

 

napar z lipy

DO CZEGO WYKORZYSTUJE SIĘ KWIATOSTANY LIPY?

Najbardziej znany i powszechnie stosowany jest napar z lipy. Posiada on bardzo silne działanie napotne, dlatego stosuje się go w łagodzeniu objawów grypy i przeziębienia. Dzięki działaniu napotnemu obniża się temperatura naszego ciała, a wraz z potem usuwane są szkodliwe produktu przemiany materii. Związki śluzowe, które znajdują się kwiatostanie wykazują także działanie osłaniające, zmiękczające i powlekające. Napar z lipy łagodzi również kaszel, chrypkę i ból gardła. Herbata z lipy ma również działanie moczopędne, dlatego musimy pamiętać, aby nawadniać dodatkowo organizm np. wodą, herbatą owocową czy sokami.

Napar z lipy ma również działanie uspokajające. Dobrze sprawdza się u osób mający stany napięcia nerwowego lub narażonych na stres. Zalecany jest zwłaszcza młodzieży i osobom starszym, aby w sposób delikatny ich wyciszyć i uspokoić.

Dodanie naparu do gorącej kąpieli pozwoli nam się odprężyć oraz ułatwi zasypianie.

Lipa pomocna jest także przy problemach trawiennych. Ma działanie pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, wspomaga przepływ żółci w dwunastnicy. Jest to środek w 100 % naturalny, dlatego należy pamiętać, że tylko wspomaga nas w walce z dolegliwościami trawiennymi, a nie całkiem je eliminuje.

Napar z lipy ma również zastosowanie zewnętrzne. Stosuje się go do m. in.: okładów, kąpieli, płukanek czy przemywania cery. Regeneruje on bowiem naszą skórę, zmniejsza stany zapalne czy podrażnienia, ma delikatne działanie depigmentacyjne (wspomaga walkę z przebarwieniami, pozwala trochę rozjaśnić piegi). Wyciąg z tego drzewa jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Napar z lipy będzie też pomocny przy zapaleniu spojówek. Ma też działanie mające na celu likwidacje obrzęków i cieni pod oczami.

PRZEPIS NA NAPAR Z LIPY

2-3 łyżeczki suszonego kwiatu lipy zalewamy wrzątkiem. Pozostawiamy pod przykryciem na około 10 minut. Po odcedzeniu jest już gotowy do spożycia. Można do niego dodać sok z malin, czarnego bzu czy cytrynę. W okresie grypy lub przeziębienia zaleca się picie takiego naparu 2- 3 razy dziennie.

 

Kiedy lipa w maju kwitnie, to w ulach miód zawiśnie

Zostaw komentarz

Your name
Your email address
Website URL
Comment