Close
BlueBlog

W trosce o zdrowie swoje i rodziny, a także o dobro środowiska naturalnego postanowiłam jakiś czas temu ograniczyć szkodliwe środki czystości używane w domu. Na pierwszy ogień poszły tabletki do zmywarki. I chociaż w sieci krąży wiele przepisów na własnoręcznie wykonany, ekologiczny specyfik do mycia naczyń w zmywarce, ja jednak zdecydowałam się na zakup tzw. eko gotowców. Jak dotąd wypróbowałam trzy i pragnę podzielić się moimi wrażeniami na ich temat.

1

Jako pierwsze postanowiłam przetestować ekologiczne tabletki do zmywarki EKOS włoskiej marki Pierpaoli, ponieważ były reklamowane jako bardzo skuteczne i miały dobre opinie. Cena też całkiem przystępna, chociaż w opakowaniu tylko 25 sztuk.

ekologiczne tabletki do zmywarki

Tabletki do zmywarki Ekos są wegańskie i nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, typu:

  • EDTA
  • CHLORU
  • FOSFORANÓW
  • SYNTETYCZNYCH ZAPACHÓW
  • wybielaczy optycznych
  • syntetycznych barwników
  • syntetycznych konserwantów
  • surowców modyfikowanych genetycznie
  • enzymów
  • składników alergizujących

Działają w niskich temperaturach i nie pozostawiają smug na naczyniach. Jednak w moim przypadku słabo sobie radziły z zaschniętymi talerzami czy garnkami, zwykle musiałam domywać ręcznie. Natomiast naczynia opłukane i świeże wychodziły ze zmywarki błyszczące i pachnące świeżością.

2

Moim drugim wyborem był proszek do zmywarki BALJA. Występuje w 2 wielkościach 600g (30zmywań)  i 1200g (60 zmywań). Cenowo porównywalne do tabletek EKOS.

 

proszek do zmywarki Balja

W przypadku proszku do zmywarki Balja pozytywnie zaskakuje opakowanie zero waste i dodana do opakowania tekturowa miarka do samodzielnego złożenia. Drugi pozytyw to jest on produkcji polskiej.

Formuła proszku jest wegańska i bezpieczna dla środowiska. Składniki wykorzystane w proszku to substancje mineralne występujące w naturze oraz dodatki pochodzenia roślinnego.

Po pierwszym użyciu byłam zachwycona, poza doskonale umytymi naczyniami, lśniło także wnętrze samej zmywarki:) Natomiast z każdym kolejnym myciem, coraz częściej zauważałam białe smugi na garnkach i talerzach.Nie wiem, czy było to spowodowane twardością wody, czy nabłyszczaczem, który w międzyczasie zaczęłam używać. Na pewno wrócę jeszcze raz do proszku do zmywarek Balja i sprawdzę jego działanie wraz z nabłyszczaczem Balja.

3

Moim trzecim podejściem do ekologicznego zmywania, i jak dotąd ostatnim są ekologiczne tabletki do zmywarki „All In One” KLAREKO. Tabletki w ilości 35 sztuk zakupiłam zapakowane w słoik (opakowanie zero waste).

tabletki do zmywarki eko

Tabletki są opakowane w otoczkę, która rozpuszcza się w wodzie już w 30 sekund.  W każdej 1 małej kostce są tylko certyfikowane substancje i ogrom troski o środowisko. Tabletki do zmywarki Klareko są zdecydowanie moim nuemerem 1. Nie trzeba do nich używać nabłyszczacza, jednak muszę przyznać z przyzwyczajenia go dolewam. Wszystkie naczynia są idealnie domyte i błyszczące, bez białych smug. Te tabletki moim zdaniem nie mają konkurencji nawet wśród konwencjonalnych detergentów do zmywarek. Brzmi, jak reklama? Trudno. Jestem zachwycona 🙂 A, i produkuje je polska firma!

Jeśli chcecie sami przekonać się o skuteczności powyższych produktów, zostawiam linki:

A może znacie już te produkty? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

Zostaw komentarz

Your name
Your email address
Website URL
Comment