Close
BlueBlog
gotowanie

Gotowanie to akurat taka umiejętność, którą każdy w pewnym momencie swojego życia powinien opanować. Niektórym przychodzi to lekką ręką, inni muszą poświęcić na naukę więcej czasu. Warto jednak dać sobie przyzwolenie na popełnianie błędów, bo to na nich człowiek uczy się najbardziej. A w kuchni nie zawsze wszystko wyjdzie. Nawet mistrzom patelni nieraz zdarza się przypalić mięso czy źle dobrać przyprawy, przez co danie staje się niejadalne. Oto jednak kilka porad, dzięki którym każdy nauczy się przygotowywać te najprostsze i zarazem najsmaczniejsze potrawy.

Pierwsza porada tyczy się używania odpowiednich narzędzi. Każdy, kto chce gotować smacznie i zdrowo, powinien zainwestować w porządne naczynia. Na patelni, do której potrafi przywrzeć dosłownie wszystko, nikt nie zdoła usmażyć porządnego jajka sadzonego czy jajecznicy. Stare i zardzewiałe naczynia wręcz zniechęcają do spędzania czasu w kuchni, bo bardzo trudno się na nich gotuje – one potrafią stworzyć z prostego zadania coś wielce skomplikowanego. Naczynia muszą mieć dobrą jakość. Warto szukać ich na promocjach, by aż tak dużo za nie nie zapłacić. Dobrym pomysłem będzie też wyposażenie się od razu w większy komplet garnków i patelni. Kupując rzeczy w zestawie, zawsze płaci się za nie mniej, niż gdyby kupowało się je oddzielnie.

Porady kulinarne przeważnie wiążą się już z samym momentem gotowania, ale skoro zaczęliśmy temat od omówienia istotności użycia dobrej jakości naczyń, pozostańmy w nim jeszcze na moment i skupmy się teraz na samych nożach. Noże zawsze muszą być naostrzone. Tępy nóż nie będzie kroić warzyw czy mięsa, a zacznie je szarpać, co niestety wpłynie negatywnie na ich późniejszy smak. Z takim mało ostrym nożem ciężko się pracuje. Narzędzie doprowadza do frustracji, zwłaszcza gdy trzeba nim posiekać kilogram wołowiny czy obrać kilka kilogramów ziemniaków. Warto więc zainwestować nie tylko w dobry sprzęt, ale też dodatkowe akcesoria, takie jak ostrzałki. Dzięki nim noże zawsze będą już perfekcyjnie naostrzone.

Czy wiecie, w jaki sposób dbać o nóż kuchenny?

Jakie jest główne przeznaczenie noża kuchennego? Należy wiedzieć, że zadaniem noża jest kroić, łatwo i precyzyjnie. Aby ostrza nie straciły zbyt szybko swoich właściwości, należy o nie odpowiednio dbać. Oto praktyczne porady, w jaki sposób prawidłowo dbać o taki nóż:

  1. Nie pozostawiajmy zaschniętych resztek pożywienia (zwłaszcza kwaśnych) na powierzchni noża, ponieważ kwasy mogą doprowadzić do uszkodzenia stali.
  2. Przede wszystkim pamiętajmy, że każdy model przeznaczony jest do konkretnych zadań i należy go używać zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli nożykiem do owoców spróbujemy przekroić kość, to na pewno go uszkodzimy.
  3. Do krojenia różnych produktów używajmy deski drewnianej, a najlepiej polietylenowej (łatwiej ją utrzymać w czystości). Natomiast deska z twardego materiału, jak szkło, metal czy granit może stępić czy nawet uszkodzić ostrze.
  4. Mimo, iż większość noży nadaje się do mycia w zmywarce, lepiej jednak myjmy je w ręku – w letniej wodzie. W gorącej szybciej się tępią. Nie wrzucajmy noża gwałtownie do zlewu – możemy uszkodzić ostrze. Jeśli wolimy wkładać je do zmywarki, zwróćmy uwagę, aby klingi nie stykały się z innymi przyborami, naczyniami lub sztućcami, bowiem może to spowodować ich uszkodzenie. Żaden nóż kuchenny nie lubi wilgoci, więc po umyciu dokładnie osuszmy ostrze. Zapobiegnie to rdzewieniu.
  5. Od czasu do czasu naostrzmy nóż. Wystarczy, gdy zrobimy to raz na 2 tygodnie lub wtedy, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Im ostrze noża jest twardsze, tym dłużej zachowuje ostrość. Miękkie ostrza szybciej się tępią. Najlepiej używajmy stalowej ostrzałki.
  6. Nie wrzucajmy noży luzem do szuflady. Mogą się w niej przesuwać, stykać i w ten sposób tępić. Najlepiej zawieśmy je na magnetycznej listwie umocowanej do ściany lub włóżmy do specjalnego stojaka, który chroni ostrza.

jak dbać o noże

Jeżeli te porady okażą się dla Ciebie niewystarczające, nie wahaj się szukać informacji w różnych innych źródłach. Warto inwestować chociażby w książki kulinarne i podręczniki z przepisami. Możesz też założyć swój własny notes bądź zeszyt, by umieszczać w nim później najlepsze porady kulinarne i zawsze mieć je pod ręką. Te najlepsze przepisy wciąż są jednak umieszczane w książkach, nie na blogach. Wraz z rozwojem kulinarnych umiejętności, Twoje potrzeby z pewnością wzrosną;)

Kiedy gotujesz w stresie, tracisz perfekcję.
Gordon Ramsay

Zostaw komentarz

Your name
Your email address
Website URL
Comment