Close
BlueBlog

Przetrwanie ludzkiego, i nie tylko, organizmu zależy od wody. Każda komórka, tkanka i narząd w twoim ciele potrzebuje wody do prawidłowego działania. Picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia jest kluczowe z wielu powodów: organizm wykorzystuje ją do regulacji temperatury ciała, nawilżania stawów, zapobiegania infekcjom, dostarczania składników odżywczych do komórek i utrzymywania prawidłowego funkcjonowania narządów. Dobre nawodnienie poprawia również jakość snu, funkcje poznawcze i nastrój.

Droga do poprawy zdrowia

Wodę należy pić codziennie. Większości ludzi powiedziano, że każdego dnia powinni pić od 6 do 8 szklanek wody. To rozsądny cel. Jednak różni ludzie potrzebują różnych ilości wody, aby pozostać nawodnionym. Większość zdrowych ludzi może pozostać dobrze nawodniona, pijąc wodę i inne płyny, gdy czują pragnienie. Niektórym osobom może wystarczyć mniej niż 8 szklanek. Inne osoby mogą potrzebować więcej niż 8 szklanek dziennie.

Inne opcje

Podczas gdy zwykła woda jest najlepsza, aby zachować nawodnienie organizmu, inne napoje i pokarmy również mogą w tym pomóc. Soki owocowe i warzywne, mleko i herbaty ziołowe zwiększają ilość otrzymywanej każdego dnia wody. Nawet napoje zawierające kofeinę (na przykład kawa, herbata i napoje gazowane) mogą przyczyniać się do dziennego spożycia wody. Umiarkowana ilość kofeiny (400 miligramów) nie jest szkodliwa dla większości ludzi. Jednak najlepiej ograniczyć napoje zawierające kofeinę. Kofeina może powodować częstsze oddawanie moczu, a także uczucie niepokoju lub roztrzęsienia. Poza tym uważaj na to, co pijesz. Niektóre opcje mogą dodać dodatkowe kalorie z cukru do Twojej diety.

Wodę można również znaleźć w owocach i warzywach (na przykład arbuzie, pomidorach i sałacie) oraz w zupach.

Napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne mogą być pomocne, jeśli planujesz ćwiczyć na wyższych niż normalnie poziomach przez ponad godzinę. Zawierają węglowodany i elektrolity, które mogą zwiększyć twoją energię. Pomagają Twojemu organizmowi wchłaniać wodę. Jednak niektóre napoje dla sportowców są bogate w kalorie dzięki dodatkowi cukru. Mogą również zawierać duże ilości sodu (soli). Sprawdź wielkość porcji na etykiecie. Jedna butelka zwykle zawiera więcej niż jedną porcję. Niektóre napoje sportowe zawierają również kofeinę. Pamiętaj, że bezpieczna ilość kofeiny do spożycia każdego dnia to nie więcej niż 400 miligramów.

Napoje energetyzujące to nie to samo, co napoje dla sportowców. Napoje energetyzujące zwykle zawierają duże ilości kofeiny. Zawierają również składniki, które Cię nadmiernie pobudzają (guarana, żeń-szeń lub tauryna). To są rzeczy, których Twoje ciało nie potrzebuje. Większość tych napojów zawiera również dużo cukru. Zdaniem lekarzy dzieci i nastolatki nie powinny pić napojów energetyzujących.

Jeśli utrzymanie nawodnienia jest dla Ciebie trudne, oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

 • W ciągu dnia miej przy sobie butelkę wody. Aby obniżyć koszty, noś butelkę na wodę wielokrotnego użytku i napełnij ją wodą z kranu.
 • Jeśli nie lubisz smaku zwykłej wody, spróbuj dodać do napoju plaster cytryny lub limonki.
 • Pij wodę przed, w trakcie i po treningu.
 • Kiedy jesteś głodny, pij wodę. Pragnienie jest często mylone z głodem. Prawdziwego głodu nie zaspokoi picie wody. Picie wody może również przyczynić się do zdrowego planu odchudzania. Niektóre badania sugerują, że picie wody może pomóc Ci poczuć się sytym.
 • Jeśli masz problemy z pamiętaniem o piciu wody, pij zgodnie z harmonogramem. Na przykład pij wodę, gdy się budzisz, podczas śniadania, obiadu i kolacji oraz kiedy kładziesz się spać. Lub wypij małą szklankę wody na początku każdej godziny.

Pamiętaj, że:

 • Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody, możesz się odwodnić. Oznacza to, że organizm nie ma wystarczającej ilości płynów, aby prawidłowo funkcjonować.
 • Twój mocz może być wskaźnikiem, czy jesteś odwodniony. Jeśli jest bezbarwny lub jasnożółty, jesteś dobrze nawodniony. Jeśli Twój mocz ma kolor ciemnożółty lub bursztynowy, możesz być odwodniony.

Istnieją inne oznaki, które mogą sygnalizować, że możesz być odwodniony:

 • Mało lub brak moczu.
 • Mocz ciemniejszy niż zwykle.
 • Suchość w ustach
 • Senność lub zmęczenie.
 • Ekstremalne pragnienie.
 • Bół głowy.
 • Zawroty głowy lub oszołomienie.
 • Żadnych łez podczas płaczu.

Niektóre osoby są bardziej narażone na odwodnienie, w tym osoby ćwiczące z dużą intensywnością (lub podczas upałów) przez zbyt długi czas, cierpiące na określone schorzenia (kamienie nerkowe, infekcja pęcherza), chore (gorączka, wymioty, biegunka), w ciąży lub karmiące piersią, próbujące schudnąć lub nie będące w stanie uzyskać wystarczającej ilości płynów w ciągu dnia. Większym ryzykiem odwodnienia są obciążone również osoby starsze. Wraz z wiekiem mózg może nie być w stanie wyczuć odwodnienia. Nie wysyła sygnałów pragnienia.

Pamiętaj, że woda stanowi ponad połowę masy ciała. Każdego dnia tracisz wodę, kiedy idziesz do łazienki, pocisz się, a nawet kiedy oddychasz. Tracisz wodę jeszcze szybciej, gdy jest naprawdę gorąco, gdy jesteś aktywny fizycznie lub masz gorączkę. Wymioty i biegunka mogą również prowadzić do szybkiej utraty wody. Pamiętaj, aby aktywnie pić dużo wody, aby uniknąć odwodnienia.

Szkoda, że nie jest grzechem pić wodę – powiedział pewien Włoch. – Tak świetnie by smakowała.
– Georg Christoph Lichtenberg –

Zostaw komentarz

Your name
Your email address
Website URL
Comment