Jak sprawić by pomieszczenie wyglądało na większe? – wybieramy fototapetę przestrzenną

fototapeta do salonu

Dla większości osób mieszkających w blokach problemem są małe pomieszczenia, które często sprawiają, że czujemy się przytłoczeni i zniechęceni. Jednak z wykorzystaniem kilku prostych trików designerskich w prosty sposób i stosunkowo niedużych nakładach finansowych możemy optycznie powiększyć wybrane pomieszczenie.

Jednym z najprostszych i najszybszych rozwiązań jest oczywiście wykorzystanie wiedzy na temat właściwości kolorów oraz efektów, jakie daje ich odpowiednie rozłożenie – ciemny sufit optycznie obniży pomieszczenie, zaś zastosowanie kontrastowych kolorów na równoległych ścianach pozwoli „wydłużyć” pokój. Jednakże o wiele ciekawsze efekty uzyskamy kładąc na ścianie fototapetę przestrzenną, którą możemy idealnie wkomponować w wystrój mieszkania.

Czym charakteryzuje się taka fototapeta? Zdjęcie na niej umieszczone zrobione jest z takiej perspektywy, iż mamy wrażenie, że bez problemu „wejdziemy” do obrazu. Doskonałym przykładem obrazującym to zjawisko będą fototapety ze zdjęciami dróg – mogą to być polne ścieżki, ulice wielkich miast lub też tory, które w końcu giną gdzieś za horyzontem. Taki rodzaj fototapety będzie pasował zarówno do nowoczesnego mieszkania – wykorzystać w nim możemy na przykład oświetlone nocnymi światłami ulice takich miast jak Nowy Jork czy Hong Kong. W pomieszczeniu w stylu retro wspaniale będzie prezentować się zdjęcie w sepii przedstawiające tory kolejki wąskotorowej. Taką fototapetę najlepiej kłaść na węższej ścianie lub we wnęce – sprawi ona, że pokój wyda się dłuższy. W klimat drogi doskonale wpasowują się również zdjęcia przedstawiające mosty, szczególnie te wiszące oraz urokliwe parkowe alejki (z widokami przedstawiającymi naszą ulubioną porę roku).

Bardzo interesującym rozwiązaniem, cieszącym się coraz większą popularnością są kolumnady (jest to kilka kolumn ustawionych w rzędzie połączonych ze sobą łukami lub specjalnym belkowaniem). Nie dość, że sprawiają, iż pomieszczenie zdaje się być większe, to jeszcze nadają mu świeżości i lekkości. Do nowoczesnych wnętrz doskonale pasować będą kolumnady utworzone za pomocą gry światłocienia. Do pomieszczeń urządzonych w bardziej tradycyjny sposób możemy wybrać kolumnadę w stylu gotyckim lub klasycznym greckim. Fototapety z kolumnadami warto położyć na dłuższej ścianie, szczególnie jeśli możemy pozwolić sobie na zostawienie jej bez zagospodarowania jakimikolwiek meblami. Podobny efekt otrzymamy również, jeśli wykorzystamy fototapetę przedstawiającą tunele lub hole. Jednak pamiętać musimy, że najlepiej pasują do jasnych wnętrz, gdyż zastosowane na nich zdjęcia są dość ciemne i w pomieszczeniu niezbyt słonecznym nie dałyby oczekiwanego efektu, a wręcz odwrotny.

fototapeta do sypialni

fototapeta do sypialni

Jeśli Waszym ulubionym motywem są otwarte przestrzenie, to również i takie fototapety można z powodzeniem położyć w małych pokojach, by sprawić, że będą wyglądały na większe. W tym przypadku możemy wykorzystać zdjęcia przedstawiające na przykład ciągnące się kilometrami tropikalne plaże lub bezkresne pustynie. A jeśli wolimy nieszablonowe rozwiązania to powinniśmy zastanowić się nad wyborem fototapety przedstawiającej samolot, który „wlatuje” do pokoju, albo kosmiczną panoramę, na której widoczna będzie droga mleczna lub jedna z planet układu słonecznego.

Jak widzicie rozwiązań, które pomogą Wam powiększyć mieszkanie jest naprawdę dużo. Kiedy odpowiednio dobierzecie fototapetę do wystroju wnętrza, zobaczycie jak bardzo ten prosty zabieg je odmieni. Więc zacznijcie poszukiwania idealnej fototapety przestrzennej już dziś…