Czerwień w naszych wnętrzach – energia i dobry nastrój

Kolory i emocje

Od dawna wiadomo, że kolory mają ogromny wpływ na nasze reakcje, samopoczucie i podejmowane decyzje. To, w jakim kolorze są ściany naszych mieszkań, meble, ubrania, pościel, to co jemy i miejsca w których najczęściej przebywamy – wszystko to wywiera na naszą psychikę duży wpływ.

 

fototapeta-z-czerwonym-skuterem

fototapeta Czerwony skuter w wąskiej uliczce

 Czerwień we wnętrzu nie dla każdego

Czerwień ma w sobie dużą siłę i energię. Pobudza aktywność umysłową i emocjonalną, wprowadza w dobry nastrój. Jednak jej nadmiar we wnętrzu może wywoływać agresję lub złość, niepokój, nadpobudliwość, a nawet podnieść ciśnienie krwi.

Czerwony wydaje się być bliżej, niż naprawdę jest, dlatego przyciąga naszą uwagę. Daje poczucie odwagi, siły, ciepła i ekscytacji. Jednocześnie może być postrzegany jako wymagający i agresywny.

 

fototapeta-z-czerwonym-akcentem

 fototapeta Czerwona parasolka

Stosowanie czerwieni we wnętrzach zalecane jest w przypadku zniechęcenia i braku energii, w melancholii i stanach depresyjnych. Koloru tego nie powinno się stosować u choleryków i osób skłonnych do histerii. Kolorem, który neutralizuje negatywne skutki czerwonego jest turkusowy.

 

naklejka na szafkę kuchenną

naklejka czerwone papryczki

 

Jaskrawy, ostry odcień czerwieni zalecany jest bardziej jako dodatek. Często spotykanym motywem jest czarno-biała fototapeta z czerwonym akcentem. Natomiast na większych powierzchniach we wnętrzu sprawdza się ciemniejsza czerwień, np. burgund.