Close
odwżna kobieta

Książka „Odwaga jest kobietą” to zbiór 12 intrygujących reportaży o kobietach, które, każda na swój sposób, wykazały się odwagą, żeby walczyć, żeby żyć, żeby być szczęśliwą. Reportaże są przeplatane krótkimi wypowiedziami różnych kobiet opowiadających o chwilach w swoim życiu, w których musiały się wykazać odwagą, często nawet nie spodziewały się, jak wielka siła w nich drzemie, dopóki sytuacja nie zmusiła ich do działania.

Książkę czyta się bardzo dobrze i chociaż nie jest przesiąknięta tanią sensacją i gwałtownymi zwrotami akcji, to opowiadane historie wciągają i na długo pozostają w pamięci. Danuta, która od lat poszukuje ciała swojej zaginionej córki i choć domyśla się, kto mógł ją zabić i ukryć zwłoki, nie potrafi tego udowodnić. Basia, która przez wiele lat maltretowana psychicznie i fizycznie przez własną matkę, uwalnia się od niej zabijając ją. Asia, praktykująca katoliczka, która wraz z mężem muzułmaninem wyjeżdża do Pakistanu i tam stara się żyć. Dorota, która pomimo utraty wzroku, decyduje się na założenie rodziny i wychowanie dziecka. Eliza, która wychowując ciężko chorą córkę, robiła wszystko, żeby ją utrzymać, a przy tym nie zatracić siebie i swoich pasji. Krystyna i jej życie z mężem alkoholikiem, jej walka o szczęście swoje i dzieci. Życie dwóch lesbijek w małym miasteczku, gdzie mieszkańcom daleko pd tolerancji.

Właściwie wszystkie reportaże to historie z Polski i o Polkach, dlatego w tym zbiorze zaskakuje opowieść „Moja mama igra z ogniem” – krótka historia dwóch rosyjskich wojujących grup: „Wojna” i „Pussy Riot” i związanych z nimi kobiet-matek Nadii i Natalii. Reportaż ten odbiega ładunkiem emocjonalnym od pozostałych historii zawartych w książce, natomiast bardzo cieszę się, że dane mi było się z nim zapoznać. Zawsze kibicowałam dziewczynom z „Pussy Riot” i dzięki tej publikacji mogłam dowiedzieć się więcej o nich, a także o tym, jak dużą cenę za swoje przekonania niektóre z nich musiały zapłacić.

 

Odwaga jest kobietą

Zostaw komentarz

Your name
Your email address
Website URL
Comment